Zakup nieruchomości na kredyt to bardzo popularna praktyka. Coraz częściej decydujemy się również na zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Jak spośród kilkunastu produktów wybrać szybko najkorzystniejszą dla siebie ofertę ubezpieczenia na życie do kredytu? Z pomocą przychodzą rankingi. Sprawdź, jak powstawał nasz ranking ubezpieczeń kredytu hipotecznego.

Jakie produkty porównaliśmy w rankingu ubezpieczeń kredytu hipotecznego?

Przeanalizowaliśmy oferty ubezpieczeń na życie dziesięciu najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. W zestawieniu nie uwzględniliśmy produktów oferowanych w bankach, z prostej przyczyny – biorąc kredyt w jednym banku, nie możemy ubezpieczyć go w innym. 

Skoncentrowaliśmy zatem naszą uwagę wyłącznie na ofertach indywidualnych polis na życie do kredytu oferowanych w ubezpieczalniach. 

Jeżeli chciałbyś poznać oferty ubezpieczeń do kredytu w bankach, sprawdź naszą zakładkę banki.

W rankingu ubezpieczeń kredytu hipotecznego znalazły się produkty:

 • PZU,
 • Nationale Nederlanden,
 • Warta,
 • AVIVA,
 • Uniqa,
 • Generali,
 • Allianz,
 • Metlife,
 • Pru (Prudential),
 • Aegon.

Spośród wszystkich ofert przeanalizowaliśmy jedną, specjalnie przeznaczoną dla kredytobiorców. To Bezpieczna Spłata w Aegon. Pozostałe polisy mogą być zarówno zabezpieczeniem kredytu, jak i pełnić funkcję ochronną – często całej rodziny – w dłuższym horyzoncie czasu.

Ranking ubezpieczeń kredytu hipotecznego — jakie aspekty uwzględniliśmy i dlaczego?

Naszym celem było wytypowanie produktów, które są maksymalnie uniwersalne i spełnią oczekiwania jak największej grupy kredytobiorców. Tworząc ranking, ocenialiśmy trzy, naszym zdaniem ważne, aspekty produktów.

Maksymalnie można było zdobyć 10 punktów w następujących kategoriach:

 • kredyt do ubezpieczenia – 2 punkty,
 • elastyczność oferty – 4 punkty,
 • bezpieczeństwo – 4 punkty. 

Ponadto przeanalizowaliśmy każdą ofertę pod kątem jakościowym, uwzględniając takie czynniki, jak zakres ubezpieczenia, możliwość rozszerzenia ochrony na współmałżonka i dziecko, systemy rabatowe, koszty czy transparentność umów. Te parametry omówiliśmy szerzej w artykułach o produktach.

Kredyt do ubezpieczenia

W kategorii kredyt do ubezpieczenia interesowała nas maksymalna suma ubezpieczenia. Ten parametr ma bezpośredni związek z maksymalną wysokością kredytu, jaki można ubezpieczyć w danym towarzystwie. Produkty, które ubezpieczają na ponad milion złotych, uzyskały dwa punkty, od 500 000 zł do miliona – 1,5 punktu, a od 250 000 zł do 499 999 zł – jeden punkt.

Ważne! Trzy produkty: Warta Ochrona, AVIVA Twoje Życie i Uniqa Plan Ochronny nie otrzymały żadnych punktów za sumę ubezpieczenia, ponieważ informacje na temat zakresu można uzyskać wyłącznie u agenta. Gdy tylko otrzymamy brakujące dane, natychmiast zaktualizujemy nasz ranking. Tymczasem warto przeanalizować te oferty z doradcą ubezpieczeniowym.

Pod względem wysokości kredytu najlepiej wypadły Metlife i Prudential, które zapewniają możliwość ubezpieczenia kredytu do dwóch milionów złotych. Jeżeli jednak nie zależy nam na tak wielkich sumach ubezpieczenia, z powodzeniem możemy wziąć pod uwagę pozostałe produkty – wszystkie z wyjątkiem Bezpieczna Spłata w Aegon – umożliwiają zabezpieczenie kredytu do miliona złotych.

Elastyczność oferty

W ramach tej kategorii podstawą oceny były maksymalny wiek wstępu ubezpieczonego oraz zakres rozszerzeń do ubezpieczenia. Można było zdobyć cztery punkty: dwa za wiek ubezpieczonego i dwa za ilość rozszerzeń do ubezpieczenia. Ponadto osobnej analizie poddaliśmy czas trwania umowy.

W tym aspekcie najlepiej wypadły produkty: Metlife na Życie, Generali Z Myślą o Całym Twoim Życiu, Uniqa Plan Ochronny, Warta Ochrona oraz PZU Ochrona Życia.

Bezpieczeństwo kredytobiorcy

Na koniec skupiliśmy uwagę na najbardziej newralgicznej kwestii dotyczącej polis na życie, a mianowicie, wyłączeniach odpowiedzialności. Sprawdziliśmy również, czy dane produkty pozwalają ubezpieczyć się na wypadek okoliczności, które bardzo często przysparzają kłopotów ze spłatą kredytu, tj. trwała niezdolność do pracy, hospitalizacja i przebyty zawał serca.

Ranking ubezpieczeń kredytu hipotecznego — jakie jest najlepsze ubezpieczenie?

W 2022 r. w rankingu ubezpieczeń do kredytu najlepiej wypadła polisa Metlife na Życie, zdobywając maksymalną liczbę punktów. Kolejne najbardziej uniwersalne produkty dla kredytobiorców to produkty Generali i Pru (Prudential).

Czy warto wybierać ubezpieczenie wyłącznie na podstawie oceny?

Chcemy przestrzec, aby wybierając produkt ubezpieczeniowy nie kierować się wyłącznie liczbą zdobytych punktów. Ranking ubezpieczeń kredytu hipotecznego pozwala w sposób wystandaryzowany przeanalizować wybrane aspekty ubezpieczeń.

Należy jednak pamiętać, że nie daje on pełnego obrazu o produkcie i nie uwzględnia indywidualnych potrzeb każdego klienta. To, co my uznaliśmy za wadę (np. wąski zakres rozszerzeń), dla niektórych kredytobiorców może okazać się zaletą.

Rekomendujemy więc, aby przy wyborze ubezpieczenia do kredytu, nie tylko przeczytać charakterystykę produktów, ale również skonsultować swoje wybory z doradcą ubezpieczeniowym.